O kašlju
Neovisno o vrsti kašlja: Kašalj je uvijek dosadan i neugodan!

Kašalj kao simptom
Prvo se javlja suhi, nadražujući kašalj, a onda kašalj postaje produktivan s lučenjem sluzi – ali bez obzira na to koji kašalj, uvijek je dosadan i neugodan. Kašalj je tipični simptom obične prehlade, a može biti posebno uznemirujući tijekom noći. Kašalj ne treba trpjeti u tišini – treba ga pravilno liječiti!

Tipični uzroci kašlja
Postoje dvije vrste infekcija dišnih putova koje mogu pratiti običnu prehladu:
- Infekcije gornjih dišnih putova, npr. rinitis ili sinusitis
- Infekcije donjih dišnih putova, npr. bronhitis
U ovim slučajevima kašalj je često simptom akutne infekcije gornjih i/ili donjih dišnih putova, na primjer, uz običnu prehladu. Ove infekcije su uzrokovane virusima i obično traju samo nekoliko dana, moguće i do dva tjedna

Faze kašlja
Općenito govoreći kašalj možemo podijeliti u dvije kategorije: suhi kašalj i produktivni kašalj. Nije uvijek lako razlikovati suhi kašalj od produktivnog, a to čak postaje još teže tokom faze preklapanja.
Suhi kašalj je nadražajni kašalj s osjećajem škakljanja u grlu uslijed nadražene sluznice, uzrokovan stranim česticama, prašinom ili infekcijom grla. Kod ove vrste kašlja ne proizvodi se sluz ili gusti sadržaj. Suhi kašalj se obično liječi antitusicima (vrsta lijekova protiv kašlja).
Produktivni kašalj karakterizira stvaranje sluzi i gustog sadržaja u plućima. Refleks kašlja je obrambeni mehanizam kojim se ta sluz izbacuje, kako bi se pluća očistila. Produktivni kašalj se obično liječi ekspektoransima (lijekovima za iskašljavanje).

Počnite liječiti rano
Rano liječenje je važno jer u suprotnom infekcija može napredovati u teži oblik bolesti (npr.bronhitis). Bakterije često koriste priliku napasti kada je imunološki sustav oslabljen nekom virusnom infekcijom. To može dovesti do dodatne bakterijske infekcije (takozvane sekundarne bakterijske infekcije). Jedan od znakova koji mogu pomoći u razlikovanju bakterijske infekcije od infekcije uzrokovane virusima je boja izlučene sluzi.
Kod virusnih infekcija, iskašljani sadržaj često je sluzavo-bjeličast. "Običnu prehladu" najčešće uzrokuje akutna virusna infekcija. Tipični simptomi prehlade su kašalj, "šmrcanje", grlobolja, ponekad bol u mišićima, glavobolja i povišena tjelesna temperatura ili groznica.
Ukoliko simptomi potraju dulje od jednog tjedna, trebate posjetiti liječnika kako bi se isključili teži oblici bolesti.

POSTOJE biljni lijekovi za kašalj
Kod kašlja, biljni pripravci kao što su ekstrakti timijana ili korijena bijelog sljeza imaju dugu tradiciju simptomatskog liječenja kašlja.
Timijan ima sekretolitičko i spazmolitičko djelovanje. Nadalje, povećava aktivnost cilija u bronhima, čime se olakšava iskašljavanje. Korijen bijelog sljeza smiruje nadraženo grlo i na taj način pomaže u ublažavanju podražaja na kašalj.